«ЗА ЩАСЛИВЕ ДИТИНСТВО ВІДПОВІДАЮТЬ ДОРОСЛІ. СВОЇМИ ДІЯМИ, СВОЇМИ СПРАВАМИ»

Начальник Головного територіального управління юстиції у Сумській області Ірина СВИСТУН:

Дитинство – пора, яку не обминути жодній людині, це як схід сонця. І як сонце осяює весь день, так і дитинство проектується на все життя. Тому дуже важливо, щоб дитячі роки розцвітали-зростали у благополуччі, радості, творчості, світлих мріях. Скажу без перебільшення: ми, дорослі, на різних посадах і в різних соціальних ролях, відповідаємо за щасливе дитинство.

Міжнародний день захисту дітей світова спільнота відзначає з 1949 року, а в Україні День захисту дітей встановлено рівно 20 років тому – 1 червня 1998 року.

Яскравими барвами і дитячими посмішками позначається цей день, вся Україна стає Країною дитинства.

Органи юстиції щодня дбають про те, щоб захистити права дітей на благополуччя і достатній розвиток. Правова освіта найменших громадян України сьогодні починається з молодших груп дитячого садка. Це важливо, адже діти з раннього віку усвідомлюють себе частиною правової держави. Школярі Сумщини беруть активну участь у конкурсі малюнків про права дітей, посідаючи переможні місця на всеукраїнському рівні. Юстиція Сумщини активно співпрацює з навчальними закладами, школярі не тільки вивчають правознавство, а й отримують перемоги у турнірах правознавців на рівні України, сьогодні вони активно долучаються до проекту «Я МАЮ ПРАВО!», проводячи масові заходи, мета яких – більше інформації про права і правову державу.

Є ще один напрям роботи юстиції, який викликав небачений раніше резонанс – забезпечення права дітей на вчасне і повне отримання аліментів. По Україні ця проблема стосується 600 тисяч дітей, на Сумщині – 15 тисяч. Багато батьків про свій обов’язок сплачувати аліменти забували на довгі роки. І ось вперше Міністерство юстиції України ініціювало, а суспільство і законодавці підтримали більш суворі методи впливу на злісних неплатників аліментів. І вони дали результат – діти отримали грошові кошти від батьків. Ми повідомляли про резонансні факти у ЗМІ, коли батьки-боржники були винні по 97 тисяч гривень; аліменти не сплачувалися 15 років; писали й про те, як врешті-решт отримані кошти допомогли реалізувати дитячі мрії.

На Сумщині у цьому році стягнуто на користь дітей більше 44 мільйонів гривень аліментів. Не залишені поза увагою і діти, позбавлені батьківського піклування, які перебувають в інтернатних закладах – на користь 22 вихованців вже стягнуто 114 тисяч гривень.

Питання сплати аліментів залишається актуальним, адже в цивілізованому суспільстві не може бути безвідповідального батьківства, тому вже нині у Верховній Раді прийнято у першому читанні другий пакет законодавчих ініціатив, які своєю соціальною спрямованістю покликані захищати дитинство. Такого сильного імпульсу в цій справі ще не було, але ці нововведення потрібні, адже #ЧужихДітейНеБуває.

Сьогодні, 1 червня – дитяче свято, яке душею і серцем підтримують всі дорослі. Традиційно працівники органів юстиції вже долучилися до свята, напередодні проведено чимало цікавих заходів для дітей і заради дітей, відбуваються вони й сьогодні.

Наше управління не залишає поза увагою дітей, яким у силу життєвих обставин доводиться виростати в будинках-інтернатах. Туди спрямовується наша допомога, яка має різні форми: передача конфіскованого майна, благодійна допомога. Кожен працівник юстиції причетний до добрих справ, адже частина заробітної плати щомісячно спрямовується на допомогу КЛЗСОР «Сумський обласний спеціалізований будинок дитини». Так підтримується енергія добра, яка спільними зусиллями множиться і зростає.

Ми, дорослі, зобов’язані забезпечити дітям щасливе майбутнє, адже діти – наш завтрашній день, майбутнє України. І так повинно бути із покоління в покоління!